Yunan Bakan’dan provokasyon: Türk adasında silahlı poz

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, iki günlük Doğu Ege adaları ziyareti kapsamında İstanköy ve Batnoz adalarına geldi. 1-2 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen ziyaretlerde Dendias’a, Orgeneral Dimitrios Choupis ile Korgeneral Georgios Kostidis eşlik etti. Lozan ve Paris Antlaşmaları gereğince Gayri Askeri Statü’de olması gereken bu adalarda Yunan askeri birliklerini denetleyen Dendias ve komuta heyeti, daha sonra Yunan işgalindeki Türk adalarından Eşek, Keçi, Bulamaç ve Kalolimnos’a geçti. Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre, bu adalarda da Yunan komandoları tarafından karşılanan Dendias, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dendias, sosyal medya hesabından yaptığı ayrı ayrı ziyaret paylaşımlarında, şu ifadeleri kullandı:

“Paskalya dolayısıyla Yunanistan’ın en uç bölgelerindeki karakolları ziyaret ederek buralarda görev yapan askerlerimize iyi dileklerimizi ilettik. Bu ziyareti aynı zamanda Doğu Ege’deki Yunan varlığının bir geçmişi, bugünü ve elbette parlak bir geleceği olduğunun altını çizmek için yaptık.

“Ege Muhafız Karakollarına ziyaretlerimiz ikinci gününde Keçi Adası’nda devam etti. Subaylarımıza ve askerlerimize, anavatana hizmetlerinden dolayı teşekkür etme ve Paskalya öncesinde kendilerine iyi dileklerde bulunma fırsatı buldum.

“Bugün Bulamaç’taki Muhafız Karakolu’nda görev yapan subay ve askerlerimizi ziyaret ettik. Kendilerine anavatana hizmetlerinden dolayı teşekkür etme ve Paskalya tatili dolayısıyla iyi dileklerde bulunma fırsatı buldum.

“Doğu Ege ziyaretlerim çerçevesinde, vatanımızın en doğu bölgelerinde bulunan Kalolimnos Karakolu’na geldim. Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından korunan takımadaların küçük adalarına.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir