Forbes’ın kendi servetlerini kazanan kadın milyarderlerin listesini açıklandı

Forbes tarafından hazırlanan ABD’de kendi servetlerini kendi kazanan kadınlar listesi açıklandı. En başarılı kadınların zenginleşmenin düzinelerce farklı yolunu bulduğu belirtilirken, listedeki 100 kadının neredeyse dörtte üçü bir şirket kurdu, 22’si genel müdür ya da eş başkan. ‘Amerika’nin Kendi Kendini Kazandıran En Zengin Kadınlar’ listesindeki üyelerin toplam serveti geçen yıla göre yüzde 25 artarak 154 milyar dolara ulaştı. Yetmiş üç üye geçen yıla göre daha zenginken sadece on tanesinin serveti azaldı.

YEDİNCİ KEZ ZİRVEDE

Milyarder Diane Hendricks, geçen yılki 15 milyar dolardan bu yana 20,9 milyar dolarlık rekor servetiyle art arda yedinci kez zirvedeki yerini koruyor. 1982 yılında kocası Ken ile birlikte kurduğu çatı kaplama ve bina malzemeleri distribütörü ABC Supply’ın sahibi olan Hendricks 2007’den beri şirketin başkanlığını yapmak. Onun liderliğinde gelir 2,6 milyar dolardan 20,4 milyar dolara yükseldi.

Hendricks, ABC Supply’ın 2023 gelirlerindeki yüzde 10’luk artışın da etkisiyle, bir önceki yıla göre 5,9 milyar dolar artışla dolar bazında bu yılın en büyük kazancını elde etti.

YÜZDE OLARAK EN BÜYÜK ARTIŞI YAKALADI

Yüzde olarak bakıldığında en büyük kazanan, serveti yüzde 81 artışla tahmini 6,7 milyar dolara ulaşan Elizabeth Uihlein oldu. Uihlein ve kocası Richard, 1980 yılında ambalaj malzemeleri şirketi Uline’ı kurdular.

KATY PERRY LİSTEYE YENİ GİRDİ

Listeye 11 yeni isim daha katıldı. Eylül 2023’deki albüm satışlarıyla birlikte Katy Perry’nin serveti 350 milyon dolara ulaştı.

Amerikan tarihinin en hızlı büyüyen viski markası Uncle Nearest’in sahibi Fawn Weaver , 1983 yılında Payden & Rygel firmasını kuran ve 92 yaşında CEO olarak kalan para yöneticisi Joan Payden gibi ilk çıkışını yapıyor.

Listede geçen yılki 24 milyarderden üçü yeni gelen olmak üzere rekor düzeyde 31 milyarder var.

Ölen eşi Jess Jackson ile birlikte Kendall-Jackson ve La Crema şaraplarıyla tanınan Jackson Family Wines’ın kurucu ortağı Barbara Banke’nin servetinin tahmini 2,6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Yarı iletken girişimcisi ve yatırımcısı Susan Ocampo’nun tahmini 2 milyar dolarlık bir serveti var ve çoğunluğu halka açık yarı iletken firması Macom Technology Solutions’ın yüzde 21 hissesinden geliyor. Sunucu ve depolama üreticisi Supermicro’nun hisseleri geçen yıl yüzde 400’ün üzerinde arttı ve bu da kurucu ortak Sara Liu’nun tahmini net servetini 1 milyar dolara çıkardı.

TAYLOR SWİFT DE SERVETİNİ ARTIRAN İSİMLER ARASINDA

10 haneli sıralamaya yükselen diğer dört kişi arasında, Eras turnesinden elde ettiği kazançlar ve müzik kataloğunun değeri sayesinde Ekim 2023’te milyarder olan Taylor Swift yer aldı. Swift’in sonbahara göre 1,3 milyar dolarlık servetinin 200 milyon dolar yükseldiği tahmin ediliyor.

1979’da eski kocası Robert Johnson’la birlikte kablolu TV ağı BET Networks’ü kuran ve kısmen NBA’in Washington Wizards’ına ve NHL’nin Washington Capitals’ına yaptığı yatırımların artan değeri nedeniyle şu anda bir milyarder olan Sheila Johnson da listede yer alan başka bir isim.

Yarı iletken firması Advanced Micro Devices’ın CEO’su Lisa Su, siber güvenlik firması Cloudflare’nin kurucu ortağı Michelle Zatlyn da listeye girme başarısı gösterdi.

Listenin en yaşlı üyesi, 97 yaşında, 1952’de araştırma ve teşhis şirketi Bio-Rad Laboratories’in kurucularından Alice Schwartz. En genci ise 26 yaşındaki Kylie Jenner.

EN ZENGİNLERİN TERCİHİ KALİFORNİYA

Kaliforniya en fazla sayıda liste üyesine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Aralarında eski talk-show sunucusu Ellen DeGeneres ve Alphabet’in başkanı Ruth Porat’ın da bulunduğu, geçen yıl 38 olan 39 kadın Golden State’i evi olarak görüyor.

Aralarında SpaceX Operasyon Direktörü Gwynne Shotwell ve Advanced Micro Devices’tan Lisa Su’nun da bulunduğu on bir kişi Teksas’ta yaşıyor . JP Morgan Chase’in varlık yönetimi işinin CEO’su olan yeni gelen Mary Callahan Erdoes , New York’ta yaşayan dokuz üyeden biri.

HANGİ KADINLARIN SERVETLERİ ERİDİ

Listenin yaklaşık dörtte üçü servetlerinin yıldan yıla arttığını görürken, 10 üyenin servetlerinin düştüğü görüldü. Kadınlara yönelik flört uygulaması Bumble’ın kurucusu Whitney Wolfe Herd’ün serveti , Bumble’ın hisselerinin geçen yıl üçte birinden fazla düşmesinin ardından 120 milyon dolar düşüşle 400 milyon dolara düştü. Ocak ayında CEO’luktan ayrıldı ancak başkan olarak kaldı.

Bu yıl ayrıca giyim perakendecisi Gap’in kurucu ortağı Doris Fisher da yok oldu. Servetinin önemli bir kısmını oluşturan sanat koleksiyonunun çoğunu Fisher Sanat Vakfı’na bağışladı.

Geçen yılın listesinden 23andMe’nin kurucu ortağı ve CEO’su Anne Wojcicki’nin de aralarında bulunduğu 11 üye düştü . Doğrudan tüketiciye yönelik genetik test şirketinin hisseleri 2021’deki en yüksek seviyesinden yüzde 95 düştü ve şirket listeden çıkma riskiyle karşı karşıya kaldı. Nisan ayında Wojcicki şirketi özelleştirmeyi düşündüğünü söylemişti.

Grey’s Anatomy ve Scandal gibi popüler televizyon dizilerinin ve geçen yıl 250 milyon dolar değerindeki popüler yayın dizisi Bridgerton’un arkasındaki kadın Showrunner Shonda Rhimes de serveti eriyen isimler arasında.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir